Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Uroczysta procesja z palmami na Sumie. Dzieci zapraszamy na plac przed Szkołą Podstawową Nr 23 na 10.30, skąd wyruszy procesja do kaplicy. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, nazwany tak ze względu na najważniejsze dla każdego chrześcijanina wydarzenia.

Zapraszamy na ostatnią „Wielkopostną 20-tkę” z kazaniem tematycznym.

Bardzo dziękuję wszystkim przybyłym w piątek na Drogę Krzyżową ulicami naszego osiedla. Dziękuję Księdzu Michałowi i panu Jakubowi wraz z młodzieżą z zespołu za przygotowanie rozważań, wszystkim niosącym krzyż, ministrantom, panu Andrzejowi, dziękuję Policji i Straży Miejskiej za czuwanie nad naszym bezpiecznym przejściem…

Rozpoczynamy Wielki Tydzień, którego szczytem będzie Triduum Paschalne: czas od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie.

W Wielki Czwartek, o godz. 10.00, w Bazylice Katedralnej, będzie sprawowana Msza św. olejowa z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, natomiast u nas o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z Apostołami. Wtedy to Zbawiciel ustanowił Sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia /dawniej – „ciemnicy”/ na pamiątkę pojmania Pana Jezusa w Ogrójcu. O godz. 20.30 Grupa Modlitewna zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu, którą zakończymy ok. godz. 21.00

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa, dlatego obowiązuje nas post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenie ilości pożywienia do trzech posiłków: dwóch skromnych i jednego do syta. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy św.! O godz. 18.00 gromadzimy się na Liturgii Męki i Śmierci Pańskiej, która składa się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża oraz Komunii św. Od tego nabożeństwa do Wigilii Paschalnej przed Krzyżem przyklękamy!

Po Liturgii nastąpi przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Ochotniczą Straż Pożarną oraz Harcerki zapraszam do podjęcia warty przy Grobie, a wszystkich Parafian do adoracji Pana Jezusa. O godz. 21.00 rozważymy Tajemnice Bolesne Różańca św. a o 22.00 Gorzkie Żale. Czuwanie modlitewne potrwa do godz. 24.00. O północy zakończymy Adorację.

W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Po Nowennie zapraszamy na ostatnią w tym Wielkim Poście Drogę Krzyżową. Każdego dnia Nowenny, o godz. 15.00, czyli w Godzinie Miłosierdzia, będziemy odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W Wielką Sobotę też nie sprawuje się Mszy św. W tym dniu trwamy na adoracji Pana Jezusa w Grobie. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie odbywało się w naszej kaplicy od godz. 9.00 do 15.00 co pół godziny oraz o 16.00, 17.00 i 18.00. O godz. 19.15 odmówimy Różaniec, a o 20.00 rozpoczniemy Mszę Wigilii Paschalnej. Bardzo proszę o zabranie ze sobą świec! Po Wigilii Adoracja będzie trwać do godz. 24.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zapraszamy na Rezurekcję o godz. 6.00. Następne Msze św. będą o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00 i 20.00. NIE BĘDZIE Mszy św. o 8.00! Na Rezurekcję zapraszamy także Asystę procesyjną, ministrantów, dziewczynki sypiące kwiatkami, chór i wszystkich wiernych. To jest druga najważniejsza Msza w roku.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. sprawowane są jak w każdą niedzielę, z tą różnicą, że nie będzie Mszy św. o 20.00.

Spowiedź w naszej parafii będzie w Wielki Piątek od wieczornych nabożeństw do zakończenia Adoracji i w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do północy.

Za czynne uczestnictwo w wieczornych nabożeństwach Triduum Paschalnego można uzyskać odpust zupełny.

W kwietniu będziemy używać 3. Aklamacji po Przeistoczeniu. Na słowa księdza „Uwielbiajmy tajemnicę wiary” odpowiadamy: „Panie, Ty nas wybawiłeś przez krzyż i zmartwychwstanie swoje, Ty jesteś Zbawicielem świata”.

W tym tygodniu przypada II wtorek miesiąca i z tej racji o godz. 7.00 Msza św. w intencji trzeźwości a po Mszy św. wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej.

W marcu na budowę kościoła 44 rodziny ofiarowały 7345,00 zł. Serdeczne Bóg zapłać!.

Mamy do nabycia baranki wielkanocne – po 5 zł.

***

APEL BISKUPA PŁOCKIEGO

Drodzy Diecezjanie,

Jako uczniowie Chrystusa, mocą naszego chrztu jesteśmy wezwani, aby naśladować drogę naszego Pana. Wiedzie ona aż na Golgotę, a następnie do Jego Grobu, gdzie dokonało się zmartwychwstanie. Stąd ważne są dla nas miejsca święte będące dotykalnymi świadectwami niezwykłego wydarzenia, które zmieniło bieg historii ludzkości i dało jej nową nadzieję. Gdy duchowo w tych dniach staniemy na Golgocie i przy pustym Grobie pamiętajmy o tych miejscach w Ziemi Świętej, gdzie dokonało się nasze zbawienie oraz o Kościele tam żyjącym, pośród niepokojów i wielkich poświęceń.
Wyrazem tej pamięci i jedności naszej wiary będą ofiary składane w Wielki Piątek przez wiernych uczestniczących w Liturgii Męki Pańskiej i adoracji krzyża, które są przeznaczone na utrzymanie i renowację Bazyliki Grobu Pańskiego oraz na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej i w krajach Bliskiego Wschodu. Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwrócił się do mnie Ks. Kard. Leonardo Sandri – Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.
Polecam zatem życzliwości i ofiarności płockich diecezjan tę ważną sprawę. Apeluję do Was, moi drodzy, byście okazali bliskość z braćmi w wierze z Ziemi Świętej. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!

Płock, 28 marca 2017 r.

Wasz biskup Piotr