Budowa obwodnicy Płocka wymusza w okresie Wszystkich Świętych wprowadzenie wielu zmian w sposobie poruszania się wokół płockich nekropolii, zwłaszcza na ul. Bielskiej. Zmian, których nie było w latach ubiegłych.
1 listopada rejon budowy obwodnicy Płocka oraz przebudowy ul. Bielskiej – ze względów bezpieczeństwa – musi być wyłączony z ruchu. A to pociąga za sobą – choć nie wszędzie – konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań w poruszaniu się po Płocku.

Jak będziemy jeździć 1 listopada?

Nekropolia przy Al. Kobylińskiego
Ruch zostanie zorganizowany jak w latach ubiegłych. Od godz. 5.00 do 20.00 całkowicie wyłączony z ruchu zostanie odcinek Al. Kobylińskiego, leżący między cmentarzami. Będzie dostępny tylko dla pieszych.

Wyłączony zostanie przejazd przez południowy pas Al. Kobylińskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Łukasiewicza do skrzyżowania z ul. Bielską. Pas ten stanie się parkingiem.

Z powodu wyłączenia przejazdu przez Al. Kobylińskiego przy cmentarzach zmienią się trasy wybranych linii Komunikacji Miejskiej.

Autobusy nr 4 i 24 będą kursować ul. Kazimierza Wielkiego. Zostaną dla nich przygotowane tymczasowe przystanki. Jeden znajdzie się przy ul. Dobrzyńskiej (obok Wcześniaka), dwa kolejne – przy rogatkach dobrzyńskich.

Linia nr 14 oraz linie podmiejskie zostaną skierowane na ul. Miodową, gdzie w pobliżu jej skrzyżowania z ul. Łukasiewicza także staną dwa tymczasowe przystanki.

Nekropolia przy ul. Norbertańskiej
Zmian w tym rejonie nie będzie wiele. Nowością będzie umożliwienie postoju pojazdom osobowym na parkingu dla autobusów w rejonie wiaduktu, prowadzącego do ogrodu zoologicznego.

Cmentarz przy ul. Harcerskiej
Termin zakończenia przebudowy ul. Harcerskiej upływa w połowie listopada. Dlatego w dniu Wszystkich Świętych fragmenty drogi będą jeszcze placem budowy. Można będzie parkować tam, gdzie parkingi są gotowe i wykonawca zdejmie bariery.

Nekropolia przy ul. Krakówka
Drogowcy dopuszczą możliwość parkowania po jednej stronie ulicy.

Cmentarz przy ul. Bielskiej
Ze względu na trwającą budowę obwodnicy 1 listopada drogowcy wprowadzają całkowity zakaz przejazdu ul. Bielską, od skrzyżowania z ul. Targową do ul. Sierpeckiej. Nie będzie on dotyczył pojazdów transportu publicznego (autobusów, autobusów Komunikacji Miejskiej) oraz taxi i pojazdów uprzywilejowanych.

Do cmentarza można będzie dojechać tylko z północy: od Bielska lub ul. Sierpecką, bądź objazdem przez ul. Targową, Otolińską, drogą wojewódzką nr 567 i przez Nowe Boryszewo i ul. Bielską. Można będzie zostawić samochód na placu giełdy samochodowej, który zostanie zamieniony na parking. I następnie skorzystać z darmowego autobusu KM oznaczonego nr 77, który jako linia wahadłowa będzie krążył między pętlą przy bramie głównej cmentarza, a giełdą, obok której stanie tymczasowy przystanek.

Warto z niego skorzystać, ponieważ na odcinku ul. Bielskiej od wjazdu na teren lotniska do skrzyżowania z ul. Sierpecką będzie obowiązywał także całkowity zakaz ruchu pieszych.

Kolejną zmianą będzie wyłączenie dwóch z trzech parkingów przed cmentarzem. Dostępny będzie plac do parkowania między bramą główną, a stacją paliw. Z pozostałych parkingów jeden pozostanie całkowicie niedostępny (jest fragmentem placu budowy), drugi – stanie się terenem dla handlujących.

Na tymczasowy parking zostanie zamieniony teren między stacją benzynową, a salonem samochodowym.

Miejsc parkingowych będzie zdecydowanie mniej, dlatego warto skorzystać z jednej z sześciu specjalnych linii autobusowych Komunikacji Miejskiej oznaczonych następującymi numerami: 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77.

Linie specjalne ruszają w sobotę 28 października, by zasygnalizować ich uruchomienie. Będą kursować jeszcze w niedzielę 29 października oraz 1 i 2 listopada.

1 listopada linie te będą bezpłatne. Tego dnia bezpłatny będzie także przejazd liniami nr 4 i 24. W pozostałych dniach obowiązują bilety jednorazowe przesiadkowe, czasowe i okresowe ważne w strefie A.

Trasy linii specjalnych
– linia 71 – pojedzie z Podolszyc po trasie linii 19, przez Armii Krajowej, Wyszogrodzką, Sienkiewicza i Bielską (przy poczcie głównej). Dodatkowo w tym roku linia 71 obsłuży również Podolszyce Południe (z przystanków linii 22 w kierunku centrum)

– linia 72 – z Podolszyc Północ po trasie linii 26, tj. przez Armii Krajowej, Piłsudskiego, Lachmana i Chopina przy dworcu kolejowym

– linia 73 – z Borowiczek po trasie linii 3, przez Czwartaków, Wyszogrodzką, Piłsudskiego, Jachowicza przy Nowym Rynku i Bielską

– linia 74 – ze Skarpy (z ul. Dobrzyńskiej) przez Miodową, Łukasiewicza przy III Liceum, Batalionów Chłopskich przy Orlen Arenie i NSZ

– linia 75 – ze Skarpy (z ul. Dobrzyńskiej) przez Miodową, Tysiąclecia, Przemysłową i NSZ

– linia 76 – z Podolszyc przez Gościniec do Borowiczek

– linia 77 – autobusy linii 77 kursować będą co 15 minut po zamkniętym dla samochodów odcinku ulicy Bielskiej między parkingiem na terenie giełdy samochodowej a cmentarzem komunalnym.

 

Rozkłady jazdy linii specjalnych są zamieszczone na przystankach i na stronie internetowej Komunikacji Miejskiej.

 

źródło: plock.eu