Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie,

w dniu, w którym patrzymy na Ukrzyżowanego Pana, w sposób szczególny chcemy pamiętać o tych Uczniach i Uczennicach Chrystusa, którzy żyją w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie, często uczestnicząc w udrękach i cierpieniach Jezusa codziennością wpisaną w krzyż. To ich oczyma patrzy na nas dziś Umęczony Chrystus. To z ich osamotnienia, z ich wygnania, z niesprawiedliwości, która ich dotyka, rodzi się Golgota naszego czasu.

Od lat tradycyjnie właśnie w Wielki Piątek cały Kościół Powszechny, na zaproszenie Ojca Świętego, okazuje swoją solidarność i jedność z chrześcijanami dającymi świadectwo wierności Krzyżowi w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Wiem, Drodzy, że w tym szczególnym roku otworzyliście hojnie swoje serca, dzieląc się wprowadzoną w czyn miłością z uciekającymi przed wojną naszymi Siostrami i Braćmi z Ukrainy. Nie możemy jednak zapomnieć i o tych Dzieciach Boga żyjących nad Jordanem i w krajach biblijnych, które bez naszego wsparcia i naszej pomocy pozostałyby bez podstawowych środków do życia.

Zgodnie więc z tym, co napisał w swojej prośbie kard. Leonardo Sandri, Prefekt Kongregacji do Spraw Kościołów Wschodnich, patrząc na Chrystusa, który aż do końca stał się uczestnikiem naszych ludzkich zmagań, podarujmy nowy zapał pełnieniu uczynków miłosierdzia wobec chrześcijan Ziemi Świętej i Bliskiego Wschodu, poprzez tradycyjną kolektę przeznaczoną na ich wsparcie.

Bóg zapłać za otwarte serca i za każdą złożoną ofiarę!

Płock, dnia 7 kwietnia 2022 r.

Piotr Libera
Biskup Płocki