Na prośbę ks. bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, przekazujemy informację, że zmienia się forma dystrybucji miesięcznika L`Osservatore Romano – z tradycyjnej papierowej na cyfrową. Celem zmiany było obniżenie kosztów nabywania periodyku, łatwość jego przesyłania w linku do odbiorców bez ograniczeń ilościowych, a przy okazji wygenerowanie środków na pokrywanie kosztów związanych z tłumaczeniem istotnych dokumentów watykańskich. Stosowna umowa została podpisana między Dykasterią ds. Komunikacji a Konferencją Episkopatu Polski.

W 2024 r. wyjątkowo 3 numery L`Osservatore Romano będą dostarczone i rozliczone według starych zasad, a 7 numerów będzie dostarczonych i rozliczonych według nowych zasad. Nowe wydanie L`Osservatore Romano w tej formule będzie dodatkowo rozszerzone o materiały publicystyczne, dotyczące Kościoła Powszechnego, a każdy numer będzie dostępny pod odrębnym linkiem, przesyłanym sukcesywnie przez Sekretariat KEP do diecezji oraz rozsyłane na meile służbowe kapłanów. Wkrótce zostanie przekazany pierwszy numer elektronicznego wydania w formie linku dostępu.

Prawa autorskie do tekstu polskiego L`Osservatore Romano na terytorium Polski posiada KEP, która może udzielać dalszej zgody na wykorzystywanie przesłanych materiałów, w tym dla celów komercyjnych.

Płock, dnia 22 maja 2024 r.

Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz Kurii