“Coraz częściej kierowcy odnoszą zachowanie na drodze do przykazań Bożych” – powiedział KAI ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. 24 lipca rozpoczyna się 23. Tydzień św. Krzysztofa. Celem inicjatywy, związanej z Patronem kierowców, jest poprawa bezpieczeństwa na drodze i gromadzenie funduszy na środki transportu dla misjonarzy. MIVA Polska przeprowadzi w parafiach coroczną zbiórkę na ten cel.
Organizacja zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.
O wsparcie zakupu pojazdów dla misjonarzy zaapelował do polskich katolików bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. “Ewangeliczne świadectwa wiary ma niejedno imię i wyraża się w dziełach miłosierdzia, służbie zdrowia, edukacji, budowie infrastruktury misyjnej – kaplic i kościołów oraz codziennej pomocy mieszkańcom i wiernym placówek misyjnych” – wskazał duchowny.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji przypomniał, że w 2021 r. MIVA Polska zrealizowała 137 projektów na zakup pojazdów misyjnych, na które przekazała kwotę 4 530 546 zł.
Koniecznym środkiem komunikacji dla misjonarzy są samochody terenowe, motocykle i rowery. Inną grupę pojazdów stanowią samochody ciężarowe, traktory, quady czy łodzie motorowe. “Natomiast bezpośrednim darem dla potrzebujących są wózki inwalidzkie, których wciąż potrzeba” – zaapelował bp Piotrowski.
Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki ocenia, że wśród polskich kierowców wzrasta świadomość tego, że bycie użytkownikiem drogi nakłada na każdego zobowiązania wynikające z bycia chrześcijaninem. Duchowny, który jest także zastępcą krajowego duszpasterza kierowców zaznacza, że tę wzrastającą świadomość widać podczas różnego typu rozmów księży z kierowcami.
MIVA Polska opracowała Dekalog Kierowców, który brzmi: „Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj: 1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji”.
W tym roku Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest pod hasłem “Niesiemy narodom pokój Chrystusa” i potrwa od 24 do 31 lipca.

 

źródło: ekai.pl