Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz szósty zaprasza na niezapomnianą, pełną atrakcji Płocką Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się 18 maja w godz. 18.00-24.00. Publikujemy niektóre punkty programu:

Ratusz
Pl. Stary Rynek 1
Zwiedzanie Ratusza, podczas którego będzie można spotkać Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego oraz liczne postacie historyczne związane z tym obiektem. O projekcie budynku Ratusza opowie sam Jakub Kubicki, Maria Macieszyna przybliży m.in. postać swojego męża – Aleksandra Macieszy, który po odzyskaniu niepodległości, od listopada 1918 do 9 września 1919 sprawował urząd prezydenta miasta, a w Sali Sejmowej będzie czekał Joachim Lelewel. Zwiedzanie będzie odbywało się o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

Muzeum Mazowieckie – Kamienica
ul. Tumska 8
Tematem przewodnim tegorocznej Nocy w kamienicy przy il. Tumskiej 8 będzie skarb w różnym tego słowa znaczeniu. Przygotowane zostaną eksponaty, które z pośród wielu innych zasługują na szczególną uwagę zwiedzających- będą to meble, plakiety, ozdoby czy biżuteria.
Oprócz wystawy stałej będzie można zobaczyć czasową pt.: „Skarby wieków średnich” na której zaprezentowana zostanie biżuteria wczesnośredniowieczna. Płocka Grupa Rekonstrukcyjna zaprezentuje stroje średniowiecznych rycerzy i dam, kupić będzie można biżuterię stylizowaną na średniowiecze. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Mazowieckie – Spichlerz
ul. Kazimierza Wielkiego 11B
W Spichlerzu autor scenariusza wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” oprowadzi gości. Ponadto zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
Muzyka żydowska na żywo w wykonaniu Trio Amabile, który tworzą: Monika Polaczek-Przestrzelska (pianino), Maciej Przestrzelski (skrzypce), Katarzyna Skrzypczak (klarnet) w godz. 18.00 – 23.00, natomiast w godz. 18.30 – 22.30 kolekcjoner i ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk będzie wybijał pamiątkowe monety. Wśród zwiedzających losowanie czterdziestu kopii drzeworytu autorstwa Samuela Cyglera. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Diecezjalne
ul. Tumska 2
Zwiedzanie ekspozycji w godz. 18.00 – 22.00 w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim tj. Chrystus w sztuce, Skarbiec, ekspozycja poświęcona św. Faustynie Kowalskiej, Biblia Płocka z XII wieku, malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej, Krystyny Szalewskiej, Na szlaku misyjnym – Peru ora ekspozycja czasowa – Rewindykacja Marka Sobocińskiego. Warsztat ikonograficzny prowadzony przez Katarzynę Kobuszewską.

Bazylika Katedralna
ul. Tumska 1
Koncert Muzyki Jednogłosowej o godz. 20.00 – Psalmy Gomółki, wyk. Maria Erdman. Zwiedzanie wnętrz Katedry, które poprowadzi ks. Stefan Cegłowski o godz. 22.00, 22.30, 23.00, 23.30.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
ul. Kazimierza Wielkiego 27A
O godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 zwiedzanie Katedry i Katakumb, prelekcje na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdza i Miłości, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i galeria zdjęć archiwalnych.

Parafia Ewangelicko – Augsburska
ul. Kazimierza Wielkiego 39
W godz. 16.00 – 20.00 zwiedzanie zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego oraz stojącej w pobliżu kaplicy. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowności luterańskiej.

„Małachowianka”
ul. St. Małachowskiego 1
Nocne zwiedzanie w godz. 20.00 – 23.30 zabytkowych części szkoły. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić muzeum z fundamentami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Zwiedzanie odbywać się w godz. 20.00 – 23.30 (w grupach 20-osobowych, wejście co 15 minut).