We wtorek 3 sierpnia br. przypada 120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego w Zuzeli, miejscu urodzin Prymasa, to jedno z wielu wydarzeń mających na celu uczczenie jubileuszu urodzin Sługi Bożego.

1 sierpnia o godz. 13, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej, upamiętniająca rocznicę przyjścia na świat Sługi Bożego.

„Serdecznie zapraszam do odwiedzin małej Zuzeli, miejsca, gdzie się wszystko zaczęło dla Prymasa Tysiąclecia, Naszego świętego Rodaka. Powinno to być potrzebą serca każdego Polaka, w myśl przesłania: +Kto chce zrozumieć poetę, powinien udać się do jego kraju+. Tak też, aby lepiej zrozumieć życie i posługę Stefana Wyszyńskiego, warto przybyć do Jego rodzinnej Zuzeli” – zachęca ks. proboszcz Jerzy Krysztopa.

Ponadto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało z okazji 120. rocznicy urodzin Sługi Bożego piknik urodzinowy dla najmłodszych przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia. 3 sierpnia, od godz. 14 do 18 odbywać się tam będą warsztaty edukacyjne. O godz. 16 i o 17 zaplanowany jest teatrzyk dla dzieci. Natomiast o godz. 18 spod pomnika Prymasa Tysiąclecia wyruszy edukacyjny spacer „Warszawa Prymasa”.

W przygotowaniu do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce 12 września br., Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało także wystawę plenerową na Krakowskim Przedmieściu nt. najważniejszych słów Prymasa z kolejnych dekad jego życia. Wystawę można oglądać do 16 sierpnia.

Z kolei 6 sierpnia rozpoczynają się 33-dniowe Rekolekcje „Beatyfikacja33”, przygotowane przez wydział duszpasterstwa archidiecezji warszawskiej we współpracy z Fundacją Tota Tua, które potrwają do 8 września. Można będzie w nich uczestniczyć w parafiach lub w formie online. Są jedną z form przygotowania duchowego do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej.

W związku ze 120. rocznicą urodzin oraz z 40. rocznicą śmierci Prymasa, Sejm i Senat ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Prymas Tysiąclecia jest przede wszystkim wzorem szacunku dla każdego człowieka. Jego przykład jest nam potrzebny na dzisiejsze czasy” – napisali parlamentarzyści.

BP KEP