Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku 18 maja 2020 r. pokaże on-line „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Chce w ten sposób uczcić 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Autorem spektaklu jest znany płocki aktor Henryk Jóźwiak.
Poetyckiej interpretacji on-line wielkiego dzieła teologiczno-filozoficznego, jakim jest „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II podjął się znany płocki aktor Henryk Jóźwiak: – Nie mogąc spotkać się z publicznością na widowni, postanowiłem zaproponować inny rodzaj przekazu. Chcę pokazać, że „Tryptyk rzymski”, to wspaniały tekst z przesłaniem, który stawia wiele ważnych pytań o sens trwania, przemijania, cierpienia. W filmie jestem turystą, który idąc, zastanawia się nad życiem – mówi Henryk Jóźwiak.
Jego film składa się z trzech części: „Strumień”, „Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej” i „Wzgórze w krainie Moria”. Autor stara się odzwierciedlić poemat Papieża o jego życiu i o tym, co było w nim najważniejsze: o Stwórcy wszechświata i człowieku szukającym sensu własnego istnienia.

– Trzy części monodramu, pozornie niezależne, mówią w gruncie rzeczy o tym samym: o Bogu, Stwórcy Świata, i człowieku podążającym Jego śladem, który, żeby dojść do źródła, musi iść pod prąd, w górę strumienia. Niezwykłe zdumienie człowieka nad przemijaniem ma jednak sens, bo pytania o źródło stają się pytaniami o obecność Boga w jego życiu, której nikt nie jest w stanie pojąć, tak wierzący, jak i niewierzący – interpretuje Leszek Skierski, kierownik działu promocji i marketingu w Teatrze Płockim.

Aktora Henryka Jóźwiaka w tworzeniu filmu wsparł Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego, który wcielił się w rolę Abrahama. Autorem zdjęć jest Waldemar Lawendowski.
Internetowa premiera spektaklu odbędzie się 18 maja, w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Film będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc na kanale You Tube, stronie internetowej i Facebooku Teatru Dramatycznego w Płocku.