W diecezji płockiej trwają przygotowania młodzieży do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. Spotkania odbywają się w sześciu rejonach. W programie każdego spotkania jest modlitwa i formacja: – Proponujemy młodzieży spotkanie z Kimś konkretnym – z Jezusem Chrystusem. Chcemy, aby na to zaproszenie odpowiedziała – przekazuje ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, koordynator wyjazdu na ŚDM w Lizbonie.
Spotkania formacyjne młodzieży z diecezji płockiej przed ŚDM w Lizbonie odbywają się w sześciu rejonach. Za poszczególne rejony odpowiadają: rejon płocki – ks. Mateusz Stępka (Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku); płoński – ks. Michał Łuczka (parafia św. Michała Archanioła w Płońsku); pułtuski – ks. Michał Piekarski (parafia św. Jana Pawła II w Pułtusku); ciechanowski – ks. Marcin Siemiątkowski (parafia Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie); mławski – ks. Łukasz Chruściel (parafia Św. Rodziny w Mławie); rypiński – ks. Łukasz Zdunkiewicz (parafia św. Stanisława Kostki w Rypinie).
Młodzież pod kierunkiem duszpasterza spotyka się raz w miesiącu – każdego 23 dnia miesiąca – jest to dzień modlitwy za ŚDM. W programie każdego spotkania jest integracja, część formacyjna oraz wspólna modlitwa za ŚDM (np. grupki dzielenia, adoracja Najświętszego Sakramentu czy różaniec).
– Chcemy zachęcić młodych ludzi, aby za rok pojechali do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem. Kościół ma im do zaproponowania Kogoś konkretnego – Jezusa Chrystusa. Chcemy, żeby na to zaproszenie odpowiedzieli. Już po pierwszych spotkaniach w rejonach widać, że jest „duch w narodzie” – uważa ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, koordynator wyjazdu na ŚDM w Lizbonie.
Wszyscy młodzi diecezjanie, zainteresowani udziałem w światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku, mogą zapisywać się poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” w Płocku:

Ruszają zgłoszenia na ŚDM w Lizbonie

W dniach 26 lipca – 6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie odbędą się 38. Światowe Dni Młodzieży. Będzie to niezwykłe święto młodego Kościoła, czas na doświadczenie obecności Jezusa Chrystusa w życiu młodego człowieka, a także piękne spotkanie młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem. Organizatorem grupy z diecezji płockiej jest ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator Światowych Dni Młodzieży z diecezji.
Najpierw młodzież weźmie udział w Dniach w Diecezjach (26 – 31 lipca), a potem w wydarzeniu centralnym w Lizbonie (1 – 6 sierpnia 2023 r.), z udziałem papieża Franciszka. Obecnie grupa płocka posiada zaproszenia do diecezji na północy Portugalii: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real, Braga.