Pracownia Ikonograficzna Katarzyny Kobuszewskiej organizuje latem warsztaty pisania ikon dla osób, które chciałyby nauczyć się tej pięknej sztuki. Tematem ikony będzie Matka Boża Wniebowzięta – 15 sierpnia przypada jej liturgiczne święto. Zapisy na warsztaty trwają do 15 lipca.

W warsztatach pisania ikon może wziąć udział każda osoba, która czuje taką potrzebę duchową lub też po prostu chciałaby nauczyć się nowej umiejętności: „To zajęcie dla ludzi wierzących, ale też tych, którzy po prostu chcą się dowiedzieć, jak pisze się ikony. Nie muszą posiadać jakichś specjalnych zdolności plastycznych – przecież każdy z nas rysuje w dzieciństwie, ale potem najczęściej ten talent zakopuje. Ikony nie można zepsuć, pisze się ją według określonego kanonu. Dla wszystkich nas ikona stanowi wspólne dziedzictwo chrześcijaństwa – zaczęto je tworzyć jeszcze przed podziałem Kościołów” – mówi Katarzyna Kobuszewska, plastyk z wykształcenia, twórczyni Pracowni Ikonograficznej w Płocku.

Naukę pisania ikon można rozpocząć w każdym wieku. Do jej pracowni przychodzą ludzie różnych profesji, których ikona przyciąga tajemnicą, pięknem i duchowością. Napisali już kilkaset ikon. Każda ikona jest wykonana według kanonu, wyznacza on wszystkie etapy pracy. Kanon określa temat ikony, kompozycję, symbolikę, proporcje, technikę wykonania.

„Praca przy ikonie to praca wieloetapowa. Zaczyna się od wykonania podobrazia, robi się je głównie z drewna lipowego, z dębowymi wzmocnieniami. Na przygotowaną deskę zagruntowaną lewkasem można przenosić już w pierwszym etapie rysunek. Potem następuje etap złocenia. Następnie kładzie się kolejne warstwy malatury. Ikony powstają w technice tempery jajowej. Do naturalnie pozyskiwanych suchych pigmentów dodaje się tzw. medium wykonywane z żółtka i białego wina. Na koniec ikony są werniksowane przy użyciu oleju lnianego” – opowiada twórczyni ikon.

Katarzyna Kobuszewska systematycznie prowadzi warsztaty ikonopisania. Na kolejne zaprasza latem, w dniach 10-14 sierpnia, w godz. 9:00-17:00, do swojej pracowni przy ul. Kwiatka 9, lokal nr 4. Zapisy potrwają do 15 lipca: tel. 570-776-225, meil: pracowniaikonograficznaplock@gmail.com. Tematem będzie Matka Boża Wniebowzięta – 15 sierpnia przypada jej liturgiczne święto. Każdy wykonawca otrzyma na własność ikonę, którą napisze.