Dziś III Niedziela Wielkanocna rozpoczynająca IX Tydzień Biblijny. Dziś także obchodzony jest w Kościele pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego pod hasłem: „Weź i czytaj!”. Wydarzenie to ma charakter ogólnopolski i jest przeżywane w kościołach we wszystkich diecezjach. W parafiach rozdawany jest „Chleba życia”, czyli pojedyncze fragmenty „Listu do Galatów”, by wierni mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst we własnym Piśmie Świętym, uważnie przeczytać, rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej. Zachęcamy do zabrania ze sobą leżących na stoliku z gazetami fragmentów Pisma św.

Jutro rozpoczynamy miesiąc maj poświęcony Matce Bożej, którą tradycyjnie uczcimy uczestnicząc w nabożeństwach majowych o godz. 17.30.

***

Zachęta Biskupa Płockiego do udziału w nabożeństwach majowych

Kochani Diecezjanie!

Od ponad 150 lat podczas nabożeństw majowych w naszej diecezji rozbrzmiewa śpiew „Litanii loretańskiej”. Jutro z Bożą pomocą rozpoczniemy ten piękny miesiąc, w którym nasze dłonie splotą znowu dla Maryi wieniec z kwiatów i dobrych uczynków. Zachęcam wszystkich Diecezjan do udziału w tym nabożeństwie – zarówno w kościołach parafialnych, jak i przy figurach oraz kapliczkach przydrożnych. Wyrazimy w ten sposób nasz hołd dla Pani Fatimskiej w 100. rocznicę Jej objawień. Pomocą w tym niech będą rozważania pt. Matko, która nas znasz, przygotowane przez Duszpasterstwo Rodzin naszej diecezji. Korzystajcie z nich w czasie modlitwy w Waszych wspólnotach parafialnych, w rodzinach, w sąsiedztwie, w wioskach i miastach. „I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”. Z serca Wam na ten czas błogosławię, pamiętając o chorych i starszych, którzy w swoich domach będą sławili Matkę Pana Jezusa.

Wasz Biskup Piotr

***

We środę z racji uroczystości NMP Królowej Polski zapraszamy na Msze św. o godz. 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00.

W tym dniu przypada także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na Ognisko Patriotyczne, by wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne. Zachęcamy także do wywieszenia flag w naszych domach.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. W piątek przed południem wyjazd do chorych, od godz. 16.00 spowiedź, a po Mszy św. o godz. 18.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W sobotę o godz. 8.00 Msza św. w intencji Kół Żywego Różańca i wszystkich czcicieli Matki Bożej. Natomiast w niedzielę po sumie Adoracja Najświętszego Sakramentu „W drodze do Fatimy”.

W maju będziemy używać IV aklamacji po przeistoczeniu. Na słowa księdza: „Tajemnica wiary” odpowiadamy: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci”.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w diecezjalnej uroczystości 100. rocznicy Objawień Fatimskich, która odbędzie się 13 maja 2017 r. w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 zawiązaniem wspólnoty i procesją fatimską połączoną z modlitwą różańcową. O godz. 12.00 będzie sprawowana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery. Po Mszy św. odbędzie się krótki koncert chóru diecezji grodzieńskiej z Białorusi „Cantate Domino”. Chcemy zorganizować wyjazd na te uroczystości. Chętnych prosimy o zapisywanie się w zakrystii bądź kancelarii do następnej niedzieli. Więcej informacji w przyszłą niedzielę.

W tym tygodniu we wtorek przypada uroczystość św. Zygmunta, Króla i Męczennika, Głównego Patrona Miasta, w środę uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, w czwartek wspomnienie św. Floriana, Patrona strażaków a w sobotę święto św. Apostołów Filipa i Jakuba.

***

Zaproszenie na Uroczystości Zygmuntowskie

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w niedzielę po 2 maja obchodzimy w Płocku Uroczystość ku czci świętego Zygmunta, Króla i Męczennika. Jego relikwie zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu święty Zygmunt stał się głównym patronem miasta Płocka. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

W bieżącym roku Uroczystości Zygmuntowskie będziemy przeżywać w płockiej bazylice katedralnej w niedzielę 7 maja. Łączą się one z Mszą św., podczas której Kościół Płocki będzie dziękować za 32 lata posługi Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego w diecezji płockiej. Eucharystia ta zostanie odprawiona o godzinie 15.00. Natomiast w przededniu, w sobotę 6 maja, o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej w Płocku będą sprawowane uroczyste Nieszpory o św. Zygmuncie.

W imieniu Kapituły Katedralnej Płockiej zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach. Niech nas zgromadzi, wspólna modlitwa – za wstawiennictwem świętego Zygmunta – w podziękowaniu za ponad trzydziestoletnią posługę Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego, wieloletniego Prepozyta naszej Kapituły.

Ks. kan. Stefan Cegłowski
Sekretarz Kapituły Katedralnej Płockiej

***

Zaproszenie Biskupa Płockiego na Mszę dziękczynną za 32 lata posługi pasterskiej Ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego w związku z Jego przejściem na emeryturę

W tegoroczny Wielki Czwartek, 13 kwietnia br., Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację Ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego z urzędu biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej, w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. W tym właśnie dniu Ksiądz Biskup Roman przeżywał także 32. rocznicę swoich święceń biskupich.

Kościół Płocki pragnie podziękować Panu Bogu za długie lata bardzo owocnej posługi Biskupa Romana, który dał się poznać jako gorliwy pasterz, realizujący z wielkim zaangażowaniem, ewangelicznym entuzjazmem i oddaniem dewizę swego biskupiego posłannictwa: „Idąc nauczajcie”.

Zapraszam w związku z tym na uroczystą Mszę św. dziękczynną do Bazyliki Katedralnej w Płocku, w niedzielę 7 maja br., na godz. 15.00.

Otoczmy w tych dniach Księdza Biskupa Romana naszą serdeczną modlitwą i życzliwością, zaś w Niedzielę Dobrego Pasterza 7 maja polecajmy wspólnie Bogu wszystkie jego intencje.

† Piotr Libera
Biskup Płocki

***

Dziś przeprowadzamy akcję „Słodkie wakacje”, która wesprze młodzieżowe wyjazdy wakacyjne. Po wszystkich Mszach św. harcerki będą sprzedawać, za dowolną ofiarę, przygotowane ciastka.

Mamy też do nabycia książki „Wszystko o objawieniach z Fatimy”. Cena 5 zł.

Z prośbą o pomoc zgłosiła się do nas mama Karola, który 20 września uległ poważnemu wypadkowi. Chłopiec przebywał przez kilka tygodni w śpiączce z ciężkimi obrażeniami głowy i płuc. Dzięki Bogu wybudził się z niej, samodzielnie oddycha, jednak aby wrócił do pełnej sprawności, potrzebna jest kosztowna rehabilitacja. Prosimy bardzo serdecznie o pomoc dla Karola. Za tydzień po każdej Mszy świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki.