We wtorek rozpocznie się sierpień – obchodzony w Kościele jako miesiąc abstynencji. Zachęcamy do miesięcznego lub całkowitego powstrzymania się od picia alkoholu z motywów religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Sierpień jako miesiąc abstynencji jest przeżywany od 1984 roku. Wybrano sierpień ze względu na szczególne czczenie i „nagromadzenie” świąt maryjnych w tym czasie. Również w dniu 26 sierpnia 1956 roku w święto Matki Bożej Częstochowskiej, w dzień odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu jedno z przyrzeczeń brzmiało: „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości”. Stąd też nasza zachęta do podjęcia choćby miesięcznej abstynencji. Na bocznym ołtarzu jest wyłożona Księga Abstynencji.

1 sierpnia przypada również 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

W tym tygodniu przypadają: 1. czwartek, 1. piątek, 1. sobota i 1. niedziela miesiąca. W czwartek będziemy modlić się o powołania do kapłaństwa, zakonu oraz instytutów świeckich; w piątek wyjazd do chorych do południa, spowiedź od godz. 16.00 a po Mszy św. o godz. 18.00 Droga Krzyżowa; w sobotę o godz. 8.00 Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Matki Bożej a po niej Różaniec; w niedzielę po sumie Adoracja Najświętszego Sakramentu „W drodze do Fatimy”.

Za tydzień, 6 sierpnia, w Święto Przemienienia Pańskiego, ze Wzgórza Tumskiego, po Mszy św. w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery, wyruszy na pątniczy szlak 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę pod hasłem: „Żywe diamenty Maryi”. Zachęcamy do zapisów na pieszą bądź duchową pielgrzymkę. W zakrystii czy w kancelarii można otrzymać kartę uczestnictwa lub Modlitewnik Pielgrzyma Duchowego. Od 6 do 14 sierpnia będziemy spotykać się w naszej kaplicy na wieczornych apelach o godz. 21.00, by w duchowej łączności z pielgrzymami oddawać cześć Matce Bożej.

Marek Wiśniewski, Przewodnik Grupy biało-czerwonej 36 PPDP na Jasną Górę, zaprasza na spotkanie przedpielgrzymkowe, które odbędzie się 2 sierpnia /środa/ o godz. 19.00 w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Ap. w Płocku-Imielnicy.

W tym tygodniu w poniedziałek przypada wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, we wtorek św. Alfonsa Marii Liguoriego, BKD a w piątek św. Jana Marii Vianneya.

Trwa „Akcja plecak”. Do kartonu wystawionego pod chórem można przynosić przybory szkolne, jako wyposażenie 40. plecaków ofiarowanych przez Caritas. Dziś i za tydzień przedstawiciele Akcji Katolickiej będą kwestować na zakup brakujących przyborów szkolnych.