Dziś przypada 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to narodowy Dzień Pamięci. Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Zbliża się termin 40 Pieszej Pielgrzymki z Płocka na Jasną Górę. Więcej informacji dla pielgrzymów w kancelarii parafialnej i na stronie internetowej.

Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich codziennie od 6 sierpnia do 14 sierpnia o godzinie 20.30. W zakrystii można zapisać się i odebrać modlitewniki pielgrzyma duchowego.

W środę, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej. Dziś również dzień modlitw za spowiedników i teologów moralistów.

W piątek, 6 sierpnia obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego i jednocześnie przeżywamy pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny u chorych przed południem jak zawsze. W pierwszy piątek miesiąca możemy skorzystać z sakramentu pojednania o godz. 7.00 oraz od 17:00 do godz. 18:30.

Dzisiaj przeprowadzana jest zapowiadana zbiórka do puszek w ramach solidarności z pokrzywdzonymi w klęskach żywiołowych, powodziach, wichurach i pożarach. Pamiętajmy również o modlitwie za dotkniętych tragedią.

„Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo” – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc trzeźwości. Jak co roku płynie zachęta, by Polacy w sierpniu podjęli dobrowolną miesięczną abstynencję. księga abstynencji wyłożona jest na ołtarzu Pana Jezusa Miłosiernego.

Pragnę poinformować, że przed 30 rocznicą powstania parafii, która będzie miała miejsce 14 września została odnowione korytarze na plebanii i w części administracyjnej oraz kancelaria, zakrystia i pomieszczenie obok kancelarii a także całkowicie wyremontowana łazienka przy kancelarii z której można korzystać gdy zaistnieje taka potrzeba. Znajduje się tam również dystrybutor z wodą i kubeczki Zachęcam do korzystania.

Trwa czas wakacji i urlopów. Wszystkim z całego serca życzymy dobrej pogody i dobrego odpoczynku. Dziękujemy Wam, Kochani, za Wasze modlitwy i ofiary, którymi wspieracie naszą parafię. Niech Bóg Wam błogosławi. Życzymy Wam błogosławionego tygodnia.