Jak wyglądać będzie przygotowanie?

Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.

Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać. Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców.

W jaki sposób to zrobić? „W czym (…) możesz pomóc swojemu dziecku, by dobrze przygotowało się do Pierwszej Komunii?

  1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej, a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
  2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to módl się jak potrafisz.
  3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
  4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.

Nie będziemy ponad miarę mnożyć wspólnych spotkań w Kościele. To co najważniejsze dokonywać się będzie w Waszych domach. Liczymy też na niezawodną obecność na niedzielnej Mszy Świętej.

Przed uroczystością Pierwszej Komunii jeśli postaramy się z wami spotkać i zadać cztery ważne pytania:

  1. Czy rozmawialiście w domu na religijne tematy?
  2. Czy modliliście się razem?
  3. Czy czytaliście wspólnie Pismo Święte?
  4. Czy chodziliście razem do kościoła na Mszę Świętą?

To nie będzie śledztwo ani przepytywanie i ustalanie wszystkich szczegółów. Postarajcie się jednak, proszę, by dziecko mogło śmiało, prawdziwie i bez wstydu powiedzieć cztery razy „tak”.

Zapytamy wtedy was, czy wasze dziecko jest przygotowane i czy dopuszczacie je do Komunii? Zapytam też dziecko, czy rozumie co a raczej KOGO ma przyjąć w Komunii?

Propozycja pomocy dla rodziców

Nie mogąc bezpośrednio przygotować Waszego Dziecka możemy jednak was wspierać. Wielu rodziców może mieć jednak trudności w religijnej rozmowie z dziećmi. Może nigdy tego nie robili, może czują zawstydzenie, może niepewność, nie wiedząc jak to zrobić. Dlatego chcemy wesprzeć rodziców (nigdy zastąpić) i przygotowaliśmy dla nich pomoc.

Będzie ona realizowana w następujący sposób:

  1. Prawie na każdej niedzielnej Mszy Świętej będą na rodziców czekały pomoce. Będzie to mała kartka formatu zeszytowego na której będzie pomysł na temat i przebieg rozmowy z dzieckiem. Czasem będzie jakieś zadanie, czasem coś do wspólnego przeczytania czy przeżycia. Dzieci będą pobierać karteczki udziału we Mszy św. tylko w te niedziele, gdy nie będą wydawane te do segregatora.
  2. Kartki z pomocami proszę, aby były wpięte w segregatory. Segregator prosimy podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka.
  3. Kartki proszę brać samodzielnie, osobiście po Mszy Świętej. Gdyby zabrakło kartki to proszę zgłosić się od razu po Mszy Świętej do zakrystii.
  4. Zdajemy sobie sprawę z możliwej nieobecności w naszym kościele (Msza Święta w innej parafii, losowe sytuacje). Wtedy „zaległą kartkę” proszę zabrać na następnej Mszy Świętej najlepiej okazując kartkę udziału we Mszy w innym kościele. Kartki nie będą wydawane po wielu tygodniach czy miesiącach nieobecności. Zaległych kartek nie wolno kserować od innych.
  5. Prosimy pamiętać, że udział we Mszy Świętej jest niesłychanie ważny, to sprawa sumienia i odpowiedzialności każdego przed Bogiem. Podpisane karty „Rozwiąż zadanie” po uzupełnieniu prosimy oddawać do ks. Dawida. Naczelną, wspólną, zasadą niech będzie duchowe dobro dziecka, o które wspólnie będziemy się troszczyli. Nie będziemy piętnować, oceniać, straszyć. Będziemy tylko gorąco prosić, by zadbać o duchowe dobro
Spotkania ogólne rodziców i dzieci w kościele (zawsze godz. 16:00)
05.11.2023
03.12.2023
06.01.2024
25.02.2024
13.03.2024
07.04.2024

Terminy uroczystości I Komunii św.

11 maja 2024

10:00 3A i 3B (SP23)

12:00 3C i 3 D (SP 23)

18 maja 2024

10:00 3A, 3 B i 3 D (SP 8)

12:00 3C (SP 8), Cogito i dzieci z innych szkół