Bractwo św. Antoniego zaprasza w niedzielę 16 października na cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Utkwić wzrok w Miłosierdziu”, zorganizowanych w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tytuł, zaczerpnięty z bulli papieża Franciszka Misericordiae vultus, stanowi wspólny mianownik dla różnych propozycji, które łączy próba spojrzenia na drugiego człowieka oczami miłosiernego Boga. 

Punktem centralnym przedsięwzięcia jest msza św. w intencji pojednania polsko-ukraińskiego o godz. 13.00 w płockiej bazylice katedralnej, podczas której homilię wygłosi ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Bezpośrednio po Eucharystii, o godz. 14.00, w sali barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku odbędzie się spotkanie otwarte, którego mottem są słynne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, zaczerpnięte z orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Tym razem staną się one puntem wyjścia do rozmowy o trudnych relacjach polsko-ukraińskich. W dyskusji, którą poprowadzi ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, udział wezmą: Kazimiera Olkowicz, świadek rzezi wołyńskiej, Waleria Gordienko, Polka urodzona w Kijowie, ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie, ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

Słowa przebaczamy i prosimy o przebaczenie stanowiły przełomowy moment w historii dramatycznych relacji polsko-niemieckich. Dlatego przywołujemy je, podejmując niezwykle ważny a zarazem skomplikowany temat pojednania Polaków i Ukraińców. – wskazuje ks. prof. Mroczkowski.

Lirycznym podsumowaniem dnia będzie koncert poetycki pt. „Utkwić wzrok w Miłosierdziu”, współfinansowany przez Prezydenta Płocka, który rozpocznie się w bazylice katedralnej o godz. 19.00. Fragmenty zaczerpnięte z bulli papieża Franciszka Misericordiae vultus wybrzmią na przemian z zamyśleniami świętych i wierszami współczesnych poetów, poświęconymi Bożemu Miłosierdziu. Zaprezentuje je dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku, Marek Mokrowiecki, któremu towarzyszyć będą mławscy muzycy Marta i Paweł Stawińscy.

Papież Franciszek ustanawiając Święty Rok Miłosierdzia zwraca uwagę, że jesteśmy wezwani, aby utkwić wzrok w Miłosierdziu a przez to stać skutecznym znakiem działania Ojca. Co to wezwanie oznacza w codziennym życiu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystkie nasze czyny powinny być przesiąknięte miłością bliźniego i pokorą, na co zwracał uwagę już św. Antoni nauczając, że człowiek dojrzewa w pokorze serca – podkreśla ks. Pawłowski, Promotor Bractwa św. Antoniego, zapraszając do udziału w wydarzeniach.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzeń w dniu 16 października:
godz. 13.00 – msza św. w intencji pojednania polsko-ukraińskiego. Bazylika katedralna w Płocku
godz. 14.00 – spotkanie otwarte: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. O pojednaniu Polaków i Ukraińców rozmawiają: Kazimiera Olkowicz, świadek rzezi wołyńskiej, Waleria Gordienko, Polka urodzona w Kijowie, ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie, ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”. Dyskusję poprowadzi ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Sala barokowa, Muzeum Diecezjalnego w Płocku

godz. 19.00 – koncert poetycki „Utkwić wzrok w Miłosierdziu” Recytacja Marek Mokrowiecki, akompaniament, śpiew Paweł i Marta Stawińscy. Bazylika katedralna w Płocku

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie