Msza św. w bazylice katedralnej w intencji Ojczyzny i Płocka w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego, Bieg Obrońców Płocka 1920 roku oraz spotkanie na Cmentarzu Garnizonowym złożą się na obchody 99. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami 1920 roku. Zaplanowano je w dniach 15-18 sierpnia br., w miejscach związanych z atakiem bolszewickim na Płock.

Uczestnicy rocznicowych uroczystości, w tym poczty sztandarowe i pododdziały, zbiorą się w czwartek 15 sierpnia o godz. 9.30, aby złożyć kwiaty przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, poety i legionisty Władysława Broniewskiego oraz Obrońców Płocka w 1920 roku.

O godz. 10.00 w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny oraz miasta Płocka. Będzie jej przewodniczył ks. Jarosław Mokrzanowski, sekretarz Biskupa Płockiego Piotra Libery i dyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia w Płocku.

Około godz. 11.15 uczestnicy Eucharystii złożą kwiaty na Bratniej Ziemi koło katedry. Potem wszyscy przejdą pod pobliską Płytę Nieznanego Żołnierza, gdzie m.in. wysłuchają hymnu państwowego, złożą kwiaty oraz wysłuchają strzałów na wiwat w wykonaniu Płockiej Drużyny Kuszniczej i Płockiego Bractwa Kurkowego. Potem około godz. 13.00 na Starym Rynku koncert patriotyczny da Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej.

W sobotę 17 sierpnia o godz. 20.00 na Bratniej Mogile przy ul. Targowej odbędzie się capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku. O tej samej godzinie zaplanowano na ul. Tumskiej IV Bieg Obrońców Płocka 1920 roku; inicjuje go Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit.

W niedzielę 18 sierpnia harcerze złożą kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej. O godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej. Przewidziana jest m.in. modlitwa za poległych podczas I wojny światowej i obrońców Płocka 1920 roku oraz apel pamięci. Natomiast o godz. 12.00 na Starym Rynku rozpocznie się spacer z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej do miejsc symbolicznie związanych z Obroną Płocka 1920 roku.