Dzisiaj po godzinie 17.00 na Placu św. Piotra został odsłonięty żłóbek i rozświetlona choinka. Obecne były delegacje z miejsc, które przygotowały tegoroczną inscenizację bożonarodzeniową. Żłóbek pochodzi z wioski Chopcca w peruwiańskich Andach, natomiast choinka została sprowadzona z okolic Trydentu we Włoszech, z lasów Andalo.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Inauguracji szopki i choinki dokonali: abp Fernando Vérgez Alzaga oraz siostra Raffaella Petrini, czyli przewodniczący i sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego. Na czele delegacji z Peru stali bp Carlos Sacedo Ojeda z diecezji Huancavelica, na terenie które znajduje się wioska Chopcca oraz Oscar Maúrtua de Romaña, minister spraw zagranicznych rządu peruwiańskiego. Obecni byli także abp Lauro Tisi z Trydentu oraz burmistrz Andalo, Alberto Perli.

Szopka składa się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – są wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla wioski Chopcca. W szopce znajdą się też zwierzęta typowe dla regionu Huancavelica, takie jak: lamy, kondor, alpaki, wikunie andyjskie, owce, wiskaczany, czyli gryzonie z rodziny szynszylowatych, flamingi oraz gęsi andyjskie. Odtworzona została również przyroda i architektura. Chopcca leży w wysokich Andach (między 3680 a 4500 m n.p.m.), jej mieszkańcy mówią w języku keczua. Zajmują się pracą w polu i hodowlą, rękodziełem tekstylnym i odzieżowym. Lubią muzykę i przekaz ustny. W 2014 r. wspólnota Chopcca została ogłoszona Dziedzictwem Kulturowym Peru.

Tegoroczna choinka to z kolei 28-metrowy czerwony świerk, który waży 8 ton i jest udekorowany drewnianymi bombkami. Szopka i choinka będą wystawione na Placu św. Piotra do niedzieli 9 stycznia, czyli do święta Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia.

źródło: https://www.vaticannews.va