W dniu 2 maja przypada w Płocku uroczystość świętego Zygmunta, Króla i Męczennika. Jego relikwie zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku, i od tamtego czasu święty Zygmunt stał się głównym patronem naszego miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

W bieżącym roku Uroczystości Zygmuntowskie pragniemy połączyć z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej w piątek 3 maja. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi biskup Mirosław Milewski, Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej. Natomiast w przededniu, 2 maja (czwartek), o godzinie 18.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory.

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie wpisują się w dwudziestą rocznicę beatyfikacji arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, płockich Biskupów Męczenników, ogłoszonych błogosławionymi przez świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych obchodach kapłanów pracujących i mieszkających w naszym mieście, siostry zakonne oraz wiernych świeckich wszystkich płockich parafii. Niech nas zgromadzi i zjednoczy, drodzy Siostry i Bracia, wspólna modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszego miasta i jego mieszkańców.

Płock, dnia 25 kwietnia 2019 r.

†Piotr Libera
Biskup Płocki